تبلیغات
عقل سرخ - استکبار جهانی
جمعه 1 مرداد 1389

استکبار جهانی

   نوشته شده توسط: حمید رفیعی    نوع مطلب :عمومی ،سیاسی ،

باسم رب الحسین


هو (علی اکبر (ع)) کان اشبه الناس برسول الله

خَلقاً و خُلقاً و مَنطقاً


میلادش مبارک

قبل از نوشت:
این روزا دارم کتاب "تاریخ ایران مدرن" نوشته "یرواند آبراهامیان" رو می خونم. کتاب خیلی خوب تونسته تاریخ مشروطه رو از ابتدای قاجار تا همین دو سال پیش رو به خوبی جمع کنه. البته به نظر من با اینکه کتاب به خوبی نوشته شده و اطلاعات رو به خوبی تونسته منتقل کنه ولی کتاب های سید جواد طباطبایی در این مورد حداقل در مورد قسمت مشروطه خیلی جذاب تر هستن. از خوبی های دیگه این کتاب اینه که خیلی در اسم ها و سال ها ریز نشده و به صورت کلی به تفسیر و تحلیل "تاریخ ایران مدرن" پرداخته که می تونه در به دست آوردن یه درک کلی از زمانی که می توان ایران رو دارای یه دولت مدرن دونست کمک کنه. منظور از دولت مدرن، دولتی هست مبتنی بر دیوانسالاری و دارای نظم و نفوذ در کلیه نقاط کشور. خلاصه توصیه می کنم حتما بخونیدش. کتاب چاپ اولش هست در 89.

خود نوشت:
توی همین کتابی که خدمتتون عرض کردم دولت قاجار متحصنینی را که در سفارت انگلیس بست نشسته بودند را "خائنان جیره خوار انگلیس" خطاب کرده بودند. در سال های قبل از انقلاب هم محمدرضا شاه انقلابیون را تحریک شده توسط عوامل انگلیسی و رادیو BBC می خواند. همچنین در سال های پس از انقلاب نیز هر اتفاقی را ما به انگلیس و استکبار جهانی نسبت می دهیم. تمام این حرف ها اما انگلیس و اسراییل و آمریکا را از خباثت هایشان در حق ملت ایران تطهیر نمی کند ولی گویا این از عادات تاریخی ما ایرانیان است که بی عرضگی های خود را در عرصه رسانه، جنگ روانی و هر عرصه دیگری به گردن دیگری بیندازیم و چه کسی از انگلیس و استکبار جهانی بهتر؟ ما به خوبی می دانیم و قاجار و پهلوی هم به درستی دریافته بودند که ایرانیان به لحاظ وقایع تاریخی ذهنیت خوبی نسبت به انگلیس ندارند پس اقناع عوام آن ها در این زمینه با این توجیه کار بسیار راحتی است. اما شاید هیچگاه فکر نکردیم با نسبت دادن هر اتفاقی به انگلیس و استکبار ضعف خود را در برابر اینان فریاد زده ایم. به عنوان شاهد مثال در انفجار تروریستی و کور "جندالله" در زاهدان در سیمای جمهوری اسلامی اعلام شد که این اتفاق به دلیل شکست استکبار و آمریکا در قضیه شهرام امیری بوده است. این کارشناس اما هیچ گاه فکر هم نکرده بود که با این تحلیل قدرت آمریکا را و ضعف ما را به رخ کشیده است. چگونه است که با این همه مدعای دستگاه های امنیتی ما آمریکا ظرف کمتر از یک هفته عملیاتی تروریستی را در زاهدان شکل می دهد؟ کمی باید هوشیار باشیم.

بعد از نوشت:
در پایان تمام امت بازدید کننده از وبلاگ و خودم را به مصرف خاک شیر و شربت آبلیمو در تابستان دعوت می کنم که برای گرمازدگی بسیار مجرب است.
در ضمن
فتوبلاگم به روز شد.


POWERED BY MIHANBLOG.COM     
Design by InfoCreek | www.infocreek.com