تبلیغات
عقل سرخ - سعی کن ارزشش را داشته باشی
شنبه 6 فروردین 1390

سعی کن ارزشش را داشته باشی

   نوشته شده توسط: حمید رفیعی    نوع مطلب :عمومی ،مقاومت ،سیاسی ،

باسم رب الحسین"آیا ارزشش را داشته ایم؟""نجات سرباز رایان" داستان سربازی است که در اعزام به دلایلی در منطقه ای با سایر نیروها گرفتار می شوند و از طرفی دیگر در سایر جبهه ها برادران سرباز رایان کشته می شوند. دولت آمریکا برای حمایت از مادر و خانواده سرباز رایان یک تیم رنجر را برای نجات رایان از خط مقدم اعزام می کند. در طول مسیر جستجو برای رایان تیم ویژه دچار صدماتی می شود و چند عضو خود را از دست می دهد تا جایی که در پایان فیلم تقریبا چیزی از تیم نجات دهنده نمی ماند. قصد تعریف و نقد ماجرای فیلم را ندارم چرا که فیلم را به صورت گذرا  دیده ام و تخصصی هم در این زمینه ندارم. نکته ای که می خواهم به آن اشاره کنم گفتگوی فرمانده تیم نجات رایان است با رایان که شاید موثرترین دیالوگ این فیلم باشد:

Earn this. Earn it
می توان اینگونه ترجمه کرد که "ارزشش را داشته باش"

بعد از این صحنه فیلم بلافاصله به زمان کنونی (زمانی که سرباز رایان دیگر پیر شده است) بر می گردد و رایان از همسرش می پرسد که "آیا من خوب زندگی کرده ام؟" و از او می خواهد که تایید کند که آیا ارزش آن همه فدارکاری را داشته است؟

حال خوب است که به رفتار خود نگاهی داشته باشیم و از خود این سوال را بپرسیم که "آیا ارزشش را داشته ایم؟". شبکه پنج چند روز پیش فیلم "اخراجی ها 1" را پخش کرد و قسمت هایی از آن را دیدم (جدای از موضع گیری خاصی که نسبت به ساخت و داستان فیلم دارم) صحنه ای که بسیجی ها برای باز کردن معبر از روی مین عبور می کردند و صحنه های بعد از آن (قطع عضو، خونریزی شدید و شهادت) یک لحظه مرا به شک فروبرد که "آیا واقعا ارزشش را داشته ایم؟"

تنها جنگ نیست که این سوال را در ذهن ما ایجاد می کند. در طول تاریخ و برای پاسخ به خود برای فداکاری های که انجام شده تا اسلام و تشیع (احساس فرقه ای بهتان دست ندهد) حفظ شوند باید این سوال مطرح شود. کوفی ها ارزش قیام حسین (ع) را نداشتند ولی ما باید کاری کنیم که ارزشش را داشته باشیم. .... . باید کاری کرد که ارزش سی هزار شهید انقلاب اسلامی را داشته باشیم که ارزش دویست هزار شهید جنگ تحمیلی را داشته باشیم که ارزش [عدد نامشخص] شهدای اخیر را داشته باشیم. برای این باید آگاهی داشت و برای این آگاهی باید در صحنه حضور داشت. به قول شریعتی:

"اگر آنجا که لازم است در صحنه نیستی، هر کجا خواهی باش، چه به شراب نشسته باشی؛ چه به نماز ایستاده باشی"

و اگر حضور نداشتی یعنی اینکه بی لیاقتی!! یعنی اینکه در حال لگدمال کردن خون آنانی هستی که رفتند!! یعنی اینکه موجود بی ارزشی هستی!!


این سوال را از خودمان حتما بپرسیم:
"آیا ارزشش را داشته ام؟"


POWERED BY MIHANBLOG.COM     
Design by InfoCreek | www.infocreek.com