تبلیغات
عقل سرخ - سوریه
پنجشنبه 13 بهمن 1390

سوریه

   نوشته شده توسط: حمید رفیعی    

باسم رب الحسین

تحولات سوریه و منازعه میان موافقان و مخالفان بشار اسد در سوریه روند سریع و خونباری را پی گرفته است و البته نباید این نكته را از نظر دور داشت كه كشورها و قدرت های خارجی هم خواهان این تسریع هستند. آمریكا می خواهد یك دشمن همیشگی را از منطقه حذف كند. در اسراییل هنوز بین حذف یا ابقای سوریه درگیری است. تركیه نیز دل خوشی از حكومت اسد ندارد و به وضوح برای سوریه خط و نشان می كشد و مخالفان او را پناه می دهد و مسلح می كند. قطر چندین بار هزینه هرگونه جنگی را علیه سوریه تقبل كرده است تا هم مقاومت حزب الله را در لبنان در هم بشكند و هم تنها هم پیمان ایران در میان اعراب را حذف كرده باشد. ایران كه هم به موقعیت استراتژیك سوریه دل خوش كرده و تقریبا تنها هم پیمان عرب او در منطقه است و به وضوح از اعمال اسد حمایت می كند.

اتحادیه عربی هم گویا به شدت خواستار اجرای پروژه ای مانند سرنگونی قذافی در لیبی است و همین امر هم باعث شده كه چندین بار قطر خواهان حمله به سوریه شده و اعلام كرده كه هزینه جنگ را تامین می كند. جالب است كه هیچكدام از این كشورهای عربی چنین آمادگی ای در برخورد با اسراییل نداشته اند. همین امر هم باعث شد پس از چند روز حضور نمایندگان اتحادیه عرب در سوریه آنان را در نزدیكی نشست شورای امنیت سازمان ملل فرا بخوانند تا بتوانند یك حمله و تغییر رژیم با پشتوانه جهانی را در سوریه اجرا كنند كه البته با مخالفت روسیه و چین این اقدام میسر نشد.

از طرف دیگر هم باز آن مشكل همیشگی دیكتاتورهاست. تحولات سوریه نزدیكی بسیاری به تحولات لیبی دارد. حماقت اسد در عدم تشخیص این تشابه و ادامه كشتار كاری است كه خوی دیكتاتوری اسد را رو می كند و مطمئنا او را به سوی پرتگاه سقوط می برد و اگر حتی بتواند بر مخالفین پیروز شود، بر چه ملتی می خواهد حكمرانی كند؟ این حماقت اسد باعث كشتار و بی سرپناهی بسیاری از مردم كشورش شد. پشتوانه و عقبه مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین را از بین خواهد برد - كما اینكه دفتر حماس در دمشق رو به تعطیلی است - و از همه مهمتر باعث شد كه كشورهایی مثل عربستانو قطر كه هیچ اعتقادی به آزادی بیان ندارند، به عنوان حامیان مردم كشورش شمرده شوند.

اما در آنسو، مخالفت های اسد هم هویت رفتاری نامشخصی دارند. مثل همان چیزی كه در لیبی اتفاق افتاد و قذافی احمق نتوانست بفهمد كه مردم كشورش را با دست خود به سوی غرب هل داده است. واضح است، آنچیزی كه ر لیبی اتفاق افتاد دزدی منابع و مخازن نفتی یك ملت بود. شورای انتقالی در به كارگیری احكام اسلامی بسیار بنیادگرا و در رابطه با غرب بسیار واداده است. در سوریه مخالفان مسلح ادعا دارند كه با اسلحه تنها از خود دفاع می كنند در حالیكه تا كنون چندین بار به ایرانی های غیر مسلح حمله كرده و آنان را گروگان گرفته اند. اگر آنان به دنبال انقلاب اند برای یك آزادی و برای یك ارتقای اخلاقی و عملی در سطح جامعه مطمئنا نمی توانند با چنین اقداماتی كه تنها از دست تروریست ها بر می آید به اهداف خود برسند. همین مسئله نشان می دهد كه نسبت به این تحولات باید با شك و تردید نگریست. این كه حكومت ایران حامی رژیم اسد است جای خود ولی این دلیل بر این نمی شود كه ایرانیان در سوریه مورد اقدامات تروریستی واقع بشوند. همین نشان دهنده هویت خطرناك و آنارشیست حكومت بعدی در سوریه است. ولی افسوس كه دیكتاتورها نمی فهمند.


POWERED BY MIHANBLOG.COM     
Design by InfoCreek | www.infocreek.com